KÁRPÁT-MEDENCEI CSALÁDSZERVEZETEK SZÖVETSÉGE

Együtt könnyebb...

Szakembereink és a jövőnk – hiányoznak a segítő szakemberek a felvidéki oktatásban

2023. október 25.

A dunaszerdahelyi székhelyű FEMIT társulás 2023. október 24-én konferenciát szervezett Dunaszerdahelyen, a Sikabonyi Közösségi Házban, melynek célja a figyelemfelhívás volt a segítő szakemberek hiányára a felvidéki oktatásban.

 

Győri Margit, a FEMIT elnöke köszöntőjében kiemelte, hogy elsősorban oktatási intézmények vezetői részére szervezték a konferenciát, de örülnek minden kedves résztvevőnek.

 

Győri Margit (Fotó: Jandura Péter/Felvidék.ma)

 

A konferenciát Hájos Zoltán polgármester nyitotta meg, aki kiemelte az ifjúságnevelés fontosságát, illetve az önkormányzatok és a szervezetek felelősségét abban, hogy olyan generációt neveljenek ki, amely méltóképpen tudja képviselni közösségünket.

 

Hájos Zoltán (Fotó: Jandura Péter/Felvidék.ma)

 

A megnyitót követően következtek a szakmai előadások. Elsőként dr. Kiss László, a magyarországi Belügyminisztérium Köznevelési Államtitkársága Kiemelt Figyelmet Igénylő Gyermekek, Tanulók Ügyei Osztályának szakszolgálati és gyógypedagógiai referense ismertette munkájukat és többek között bemutatta a magyarországi pedagógiai szakszolgálati ellátást.

 

Kiss László (Fotó: Jandura Péter/Felvidék.ma)

 

A következő előadó dr. Somogyi Alfréd református lelkipásztor, a Selye János Egyetem docense, teológiai tanár volt, aki Identitásunk elemei című előadásában bemutatta a magyarságtudat mibenlétét. Kiemelte: nem attól lesz magyar valaki, mert a nagyszülei magyarok voltak, hanem attól, hogy az unokái is azok lesznek.

 

Ezután Harangozó Ferenc szociálpedagógus előadásában a probléma súlyosságára hívta fel a figyelmet. Kérte a résztvevőket, hogy gondolkodjanak el, mi az, amit hozzá tudnak tenni a változáshoz. „Az építkezést az alapoknál kell kezdeni, az alapok pedig a gyermekeink…”

 

Harangozó Ferenc (Fotó: Jandura Péter/Felvidék.ma)

 

Következő előadóként dr. Bárczi Zsófia, a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karának dékánja a szlovákiai szakindítási feltételek rendszerét foglalta össze. Kiemelte, hogy a szakindításhoz szükséges szakmai és anyagi források biztosítása nagyon nehéz és időigényes.

 

Bárczi Zsófia (Fotó: Jandura Péter/Felvidék.ma)

 

Dr. Mészárosné Lampl Zsuzsanna szociológus, a nyitrai Konstantin Egyetem Politológia Tanszékének oktatója, illetve a somorjai Fórum Kisebbségkutató Intézet munkatársa a felvidéki magyarok számának alakulásáról, annak okairól tartott előadást, valamint népszámlálási adatok alapján bemutatta a magyarság fogyatkozásának mértékét is.

 

Mészárosné Lampl Zsuzsanna (Fotó: Jandura Péter/Felvidék.ma)

 

A konferencia záróelőadását Benyó Erzsébet stresszoldó tréner a meseélményről, mint oktatási lehetőségről tartotta, melyben beszélt a diákok között szerzett tapasztalatairól.

Az előadások után az elhangzott információkat értékelték a jelenlévők, és kérdéseket tehettek fel az előadóknak.

 

Benyó Erzsébet (Fotó: Jandura Péter/Felvidék.ma)

Összességében a konferencia során többek között megoldásokat kerestek a magyar nyelvű iskolapszichológus-szakképzés elindításához. A konferencián részt vett dr. Horváth Kinga, a Selye János Egyetem Tanárképző Karának dékánja is.

 

Fókusz Gyermekszínpad (Fotó: Jandura Péter/Felvidék.ma)

 

A rendezvény záróakkordjaként a résztvevők a Petőfi 200 programhoz kötődően meghallgatták az alkalomra készült irodalmi összeállítást a Fókusz Gyermekszínpad előadásában.

 

(Jandura Péter/Felvidék.ma)



« Vissza Vissza a lap tetejére

Hírlevél feliratkozás



Eseménynaptár

Közelgő események

május 17.

9:00

Nagyszőlősi Szelíd Lovas Népfőiskola

május 25.

10:30

Taksonyfalva, Felvidék